Skotsko – domov Druidů

 

O dovolené ve Skotsku jsem snil snad už jako malý kluk a tato země mě vždy strašně lákala. Ano, já vím, stále tam prší :). Ale i tak Vás při pohledu na krásu této části Spojeného království zahřeje u srdce. Jestli se o Norsku říká, že je zemí tisíce jezer, tak Skotsko je pro mě zemí tisíce vodopádů. Během pár dní co nám pršelo, tak se na každém kopci objevily stovky vodopádů a celý kopec tak vypadal jako kdyby plakal. Doufám, že ne doslova :). Kdo má rád obří pláně s horami a útesy, milé skotské občany, které sem tam uvidíte v jejich typických kiltech a komu chutná Skotská whiskey a pivo, tak ten musí Skotsko jednoznačně navštívit.

V tomto článku bych se s Vámi chtěl podělit o naše zážitky z cestování po této malebné zemi, ale také dát nějaké tipy a rady kam se vydat a proč. Hlavně proč asi poznáte z fotografií, které zde budou přiloženy :). Asi už nikdy nebudeme pár, který by cestoval někam přes cestovní kanceláře, kde Vás všechny naženou pak do jednoho hotelu nebo apartmánu. Možností na prozkoumání dané země máte pak pramálo, jelikož jste většinou odkázání na místa co vybere daná cestovní kancelář. My si to tedy radši vychutnáme po svém, ač se nám někdy vyskytnou zajimávé okolnosti.

Naše cesta do Skotska začala poměrně v klidu s tím, že stačilo dojet na letiště v Katovicích odkud jsme měli přímý let do Edinburghu. Po vyzvednutí zavazadel jsme se vydali směr půjčovna aut, která byla kousek od letištní budovy. Tady bohužel nastala první komplikace, ač nerad přiznávám, tak mojí vinou :). Jakožto Češi nejsme úplně zvyklí na to, že je třeba mít u sebe kreditní kartu na složení jistiny za auto. Pán hotovost nepřijímal a klasickou debetní kartu také nechtěl.  Nakonec jsme to tedy nějak přes banku zdárně vyřešili a mohli jsme vyrazit :). Čekala nás příjemná více jak 6ti hodinová cesta z Edinburghu na Isle of Skye, kde jsme měli ubytování kousek od mestečka Portree. Musím každopádně poznamenat, že řízení na druhé straně není až tak strašné. Dáme si teď nějaké fotky ať Vás to úplně neuspí 🙂 a pokud chcete můžete pak ještě pokračovat ve čtení, příjdou ještě zajímavé historky :).

Musím říct, že nejsem moc velkým příznivcem moderních technologií a chytrých udělátek, které se nyní přidávájí do aut. A jedno takové jsme dostali i v půjčovně. Ono celkově po Skotsku neuvidíte moc jezdit auta starší 8 let, možná i méně. Takže i půjčovny jsou vybaveny poměrně novými a vcelku kvalitními vozy. Kdo cestujete po své ose a máte nějakou tu zkušenost s auto půjčovnami, tak asi jistě víte že nikdy, ale opravdu nikdy nedostanete auto, které si vyberete na jejich webu. Toto byl samozřejmě i náš případ a tak jsme dostali Hondu Jazz.

Jako autíčko není vůbec špatné, až na ty různé pomocné asitence a další strašně důležíté věci, bez kterých se běžný ridič úplně v pohodě obejde. Takže jsme asi 4 hodiny ze 6ti hodinové jízdy poslouchali nesnesitelné pípání line assistantu, jelikož ty cesty na severu Skotska nejsou moc široké, takže jste na čáře nalepení pořád 😀 a dalších asi 30 minut jsme hledali kde to vůbec jde vypnout, jelikož v autě byl návod k jinému modelu Hondy. Naštěstí toto bylo jedinou překážkou a zdárně jsme dojeli na naše ubytování, které se jmenovalo Sky Lodges a nachází se cca 4km pod městem Portree. Jedná se o krásné dřevěné chatky s úchvatným výhledem a na poměry Isle of Skye i za vcelku rozumnou cenu. A teď už k samotným výletům a kde vyrazit na Isle of Skye.

Isle of Skye – co vidět

Celý tento náš desetidenní trip jsme měli rozdělený na Isle of Skye a Glencoe. Jak jste již možná poznali, tak začátek jsme si stanovili na ostrově Skye. Toto místo jsem původně znal jen z fotografií a říkal jsem si, že se sem třeba ani nikdy nepodívám a pak člověk stojí na skalách Quiraing a nevěří svým očím, že tam opravdu je. Nás kroky vedly jako první na asi nejznámější maják, který se nazývá The Neist Point Lighthouse. Toto místo by měl vidět asi každý kdo se na Isle of Skye vydá. Bohužel tomu odpovídá i počet turistů na daném místě.

Dokonce tam jezdí tuším i linkový autobus z Portree, ten ovšem nejezdí nějak často, abyste si nemysleli :). Po poledni totiž může být dost velký problém zaparkovat hned u útesů k majáku, jelikož díky terénu tam není moc prostoru na postavení nějakého většího parkoviště. Na dané místo každopádně doporučuji vyjet ráno, případně dopoledne a projít si i to okolí. Pohledy na okolní útesy jsou opravdu k nezaplacení a pak tam zůstat až do západu slunce pokud Vám přeje počasí.  V okolí potkáte i nespočet oveček, které se ale moc nenechají pohladit, tak je radši nenahánějte ať nespadnou z útesu.

Dalším místem hned po majáku bylo The Quiraing a to zejména z důvodů pěkného počasí ten den. Pokud tam jedete vyloženě za fotkou, tak doporučuji východ slunce. S touto cestou můžete spojit rovnou i Kilt Rock and Mealt Falls, který je jen kousek po cestě dolů. Je tam krásný pohled na padající vodu přímo do oceánu z několika desítek metrů a z tohoto místa lze vidět i skotskou pevninu.

Místo druidů. Přesně takto se nejspíše budete cítit na místě zvaném Fairy Glenn. Toto místo je jako Oáza, všude kolem je v říjnu už hnědo-oranžová trává jako na většině plochy Skotska, jen tady je tráva stále krásně zelená jako z jara. Všude okolo se pasou ovce, takže je třeba si dávát pozor ať nešlápnete do jejich bobků :). Je to tam takové menší minové pole, ale kdo jste z vesnice jako my, tak to moc řešit asi nebudete :).

Naší předposlední cestou na Isle of Skye byly překrásné laguny a vodopády Fairy Pools. Vodopády tam nejsou moc vysoké, ale místo za návštěvu určitě stojí. Nám bohužel moc nepřálo počasí a foukal opravdu silný vítr a chvílemi pršelo. Měli jsme v plánu vyjít až na vrchol hory Bruach na Frithe, ale jelikož snad v celé Anglii nenajdete nějak značené stezky, tak jsme dorazili pod skálu, kde byly jen popadané kameny a dál to moc na cestu nevypadalo. Takže jsme se otočili a vyrazili zpět k autu. Každopádně na této cestě jsme potkali poprvé pravého Skota v typickém oblečení. Samozřejmě pán tam působil pro turisty spíše jako atrakce a tak se s ním co 15 metrů někdo fotil :). Mě by to teda už asi lezlo krkem, ale pán vypadal velmi přívětivě a přátelsky i když jsme si o fotku asi jako 50tí turisti řekli taky :D.

Na poslední zastávce nesměla chybět asi nejznámější ikona ostrova Skye a tou není nic jiného než The Old Man of Storr. Tuto nádheru bylo třeba ponechat až na poslední den našeho pobytu na ostrově. Bohužel i přes nepřízeň počasí je tohle místo strašně vyhledávané a míři tam kvanta turistů a to opravdu za každého počasí. I když jsem si naivně myslel, že je to jen pár minut od cesty, tak si k tomuto kamennému gigantu pěkně šlápnete. Cesta pro zdatnější turisty trvá cca 45 minut do kopce. Ale stojí to za to! Až s obdivem tam člověk kouká na ten masiv a kroutí hlavou podivujíc se, že nespadne.

Skotské hrady

Ve Skotsku najdete i nespočet hradů. Většina z nich je i velmi dobře zachovalá a tak by neměly chybět na vašem seznamu. My jsme si k naší cestě vybrali tři hrady. Prvním byl Dunvegan Castle, který se nachází na Isle of Skye. Kilchurn castle, který najdete kousek pod Glencoe a asi nejznámější hrad Eilean Donan Castle, který se nachází mezi pevninským Skotskem a Isle of Skye. K tomuto hradu jsme dojížděli už navečer a udělali jsme si před ním i malou pauzičku na protažení nohou a jídlo. A přišlo něco absolutně úžasného. Nad hradem již zapadalo slunce a najednou se začalo od hradu ozývat hraní na dudy. A teď tam jen člověk sedí, kouká na ten 800let starý hrad a poslouchá ty skotské dudy a máte pocit, že jste se vrátili v ten moment do středověku. Musím říct, že toto byl pro mě nejlepší zážitek ze všech míst které jsem doposud navštívil.

Na Dunvegan Castle stálo vstupné 14£ s tím, že máte vstup i do zahrad, které opravdu stojí za to projít. Bohužel na tomto hradě nečekejte žádný výklad, ale spíše si to projdete sami. Nicméně si určitě zajděte do spodních pater kde se nachází kuchyně a spižírna, protože tam to mají vymyšleno do posledního detailu :).

Na Eilean Donan Castle stálo vstupné 10£. Tento hrad vlastnil kdysi rod MacRae a před nimi rod MacKenzie, kteří tento hrad nechali postavit. Kdo z Vás viděl seriál Cizinka (Outlander), tak Vám toto jméno nebude úplně cizí. Navíc se tento seriál i na tomto hradě natáčel. Pokud se Vám poštěstí jako nám, tak stihnete i naprosto skvělý výklad jedné místní paní o historii tohoto hradu. Skotský přízvuk je samozřejmostí :).

Na Kilchurn Castle se žádné vstupné neplatilo, jelikož je tento hrad volně přístupný a jedná se už jen o zříceninu. Nicméně u tohoto hradu nebyly otevřeny vnitřní prostory z důvodů rekonstrukce. U tohoto hradu jsme seděli asi dvě hodiny zavření v autě, jelikož lilo jak z konve. Naštěstí pak trochu déšť ustal a šlo udělat i nějaké ty fotografie na památku :). Každopádně tento hrad je velmi vyhledávaným místem fotografů.

Glencoe – údolí Harryho Pottera

Po nádherných pěti dnech strávených na ostrově Isle of Skye bylo na čase se přesunout do další části malebného Skotska. Touto částí bylo Glencoe Valley. Vyráželi jsme v sobotu rovnou od The Old Man of Storr směr Glencoe, bohužel celý den tak ustavičně pršelo, že se vůbec divím, že jsme dojeli. Některé cesty vedoucí kolem jezer se změnily totiž v jejich součást a chvílemi jsem myslel, že se z našeho auta stane čtyřkolový člun. Nakonec se nám tedy úspěšně podařilo dorazit na nové ubytování v malé vesničce Kinlochleven. Tam jsme měli rezervováno ubytování v sudech. Ze začátku byli trochu obavy jak to bude vypadat a jestli se tam vůbec vlezeme, ale na konci se nám z těchto sudů ani nechtělo :). Do toho se nám stala taková malá drobnost a to ta, že nám chyběla noc. Jak jsem totiž počítal noci, tak bohužel jsem se o jednu noc sekl. Naštěstí byl volný ten stejný sud, takže stačilo zaplatit jen 40£ a spalo se dál :).

Úplně po stopách Harryho Pottera jsme tedy nešli, ale stejně se člověk chce podívat na daná místa. Jedním z takových míst je například celé Glencoe Valley neboli pohoří Aonach Eagach Ridge. Tyto kopce vidíte například hned na úvodní fotografii k článku. A jsou to hory které lze vidět v jednom z dílů Harryho Pottera. Když budete projíždět po A82, tak narazíte na mnoho nádherných míst v tomto údolí. Někde lze i bez problémů zaparkovat, jinde si to budete muset kousek sejít nebo vyjít. Za vidění ale jednoznačně stojí The Meeting of Three Waters, The photography House a zakončit to můžete na vrcholku hory Stob Mhic Mhartuin ze které se Vám naskytnou nádherné výhledy do údolí. Tedy pokud Vám vyjde počasí :).

V našem seznamu míst nesměl chybět ani Glenfinann Viaduct nebo také známý most po kterém jezdí vlak do Bradavic. Pokud se chcete přímo svézt tímto vlakem tak vyjíždí z města Fort William a to jen 2x denně. Jinak město Fort William stojí rozhodně také za návštěvu. My jsme se vydali tedy rovnou do městečka Glenfinann, kde se čekalo až vlak do Bradavic pojede :). Pokud si chcete najít odjezdy, tak stačí hledat na Google Jacobite train a tam mají do podrobna vše rozepsáno. Nicméně jízdní řád je třeba brát trochu s rezervou. Výborné je, že jak vlak přijíždí k viaductu, tak začne hodně houkat. Pokud při čekání na něj usnete, tak to Vás jednoznačně probudí 🙂 a navíc na samotném viaductu značně zpomalí, takže můžete fotit jako šílení :). Samozřejmě to by nebylo Skotsko abychom při čekaní nepromokli až na kost a jakmile vlak projel, tak se nebe rozjasnilo a byl nádherný podzimní den.

Závěrem

     To by bylo asi tak vše z naší cesty západním Skotskem. Poslední noc jsme strávili na letišti a to hlavně z toho důvodu, že nám letadlo letělo kolem osmé ráno a přesun z Glencoe není bohužel na hodinku. Každopádně bychom se chtěli do Skotska zase co nejdříve vrátit, jelikož je to opravdu nádherná země plná milých a příjemných lidí. A milovníci Skotské Whiskey, by určitě neměli zapomenout na návštěvu nějaké destilérky, kterých ve Skotsku není opravdu málo. Například hned pod nejvyšší horou Skotska se nachází Ben Nevis Destillery. Případně i na Isle of Skye naleznete Talisker Destillery

     Pokud jste dočetli až sem, tak doufám a věřím, že se Vám článek líbil a i vy jste dostali chuť vycestovat do Skotska za poznáním nebo jen tak :). 

Nedávné články z blogu

Turistika v Beskydech

Turistika v Beskydech

Naše česká krajina nabízí mnoho krásy a jelikož mám blízko do Beskyd, tak u mě turistika v beskydech zaujímá velkou část chození v kopcích a horách.

číst více
error: Content is protected !!